Edició 4.778 (des del 27/09/2007)
Edició 4.778 (des del 27/09/2007)
Titulars | Diumenge, 18 octubre 2015

‘The Invitation’ es proclama guanyadora de Sitges 2015

‘The final girls’ aconsegueix dos guardons: el Premi Especial del Jurat i el Premi al Millor Guió

“The Invitation”, de Karyn Kusama, s’ha endut el Premi a la Millor Pel·lícula de la Secció Oficial Fantàstic de Sitges 2015. En la roda de premsa de presentació del palmarès d’enguany, el jurat ha destacat l’alt nivell de les pel·lícules presentades i que ha estat una edició molt competitiva. L’altre guanyadora d’aquesta 48a. edició és “The Final Girls”, de Todd Strauss-Schulson, producció que ha obtingut dos guardons: el Premi Especial del Jurat i el Premi al Millor Guió. El Premi a la Millor Direcció ha estat per a S. Craig Zahler, per la pel·lícula “Bone Tomahawk”.  El jurat ha concedit el Premi a la Millor Interpretació Femenina a Pili Grogne, pel seu paper a “Le tout nouveau testament” i el Premi a la Millor Interpretació Masculina a Joel Edgerton, protagonista –i director– de “The Gift”.

D’altra banda, el jurat de la Secció Oficial Fantàstic Sitges 48 ha atorgat el Premi als Millors Efectes Especials a la pel·lícula  “I Am a Hero”, de Shinsuke Sato. “Demon”, de Marcin Wrona, ha obtingut el Premi a la Millor Fotografia i “Turbo Kid”, d’Anouk Whissell, François Simard i Yoann-Karl Whissell, el Premi a la Millor Música. El millor curt d’aquesta edició ha estat per “They Will All Die in Space”, deJavier Chillon, que ha guanyat el Premi al Millor Curtmetratge.

A banda, els assistents a la 48a. edició de Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya han decidit atorgar amb els seus vots el Gran Premi del Públic – La Vanguardia a la pel·lícula “I Am a Hero”, de Shinsuke Sato, i el Premi del Públic de la Secció Panorama Fantàstic a “El Eslabón Podrido”, de Valentín Javier Diment.

 

PALMARÈS

 

Secció Oficial Fantàstic Sitges 48

Premi Millor Pel·lícula: ‘The Invitation’ de Karyn Kusama

Premi Especial del Jurat: ‘The Final Girls’ de Todd Strauss-Schulson

Premi Millor Direcció (patrocinat per Gas Natural Fenosa): S. Craig Zahler per ‘Bone Tomahawk’ 

Premi Millor Interpretació Femenina: Pili Grogne per ‘Le tout nouveau testament’

Premi Millor Interpretació Masculina (patrocinat per Autolica – Mercedes Benz): Joel Edgerton per ‘The Gift’

Premi Millor Guió: ‘The Final Girls’ de Todd Strauss-Schulson

Premi Millors Efectes Especials: ‘I Am a Hero’ de Shinsuke Sato

Premi Millor Fotografia: ‘Demon’ de Marcin Wrona

Premi Millor Música: ‘Turbo Kid’ de Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell

Premi Millor Curtmetratge (patrocinat per Fotogramas): ‘They Will All Die in Space’ de Javier Chillon

Gran Premi del Públic (patrocinat per La Vanguardia): ‘I Am a Hero’, deShinsuke Sato

Premi José Luis Guarner: ‘Bone Tomahawk’ de S. Craig Zahler

Premi Citizen Kane al Millor Director Novell: Stephen Fingleton per ‘The Survivalist’

Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel·lícula: ‘Turbo Kid’ de Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell

 

Secció Oficial Fantàstic Òrbita

Premi Millor Pel·lícula: ‘SPL2: A Time for Consequences’ de Soi Cheang

Premi Millor Direcció: John Maclean per ‘Slow West’

Premi Especial del Jurat: ‘The Taking of Tiger Mountain’ de Tsui Hark

 

Panorama Fantàstic

Premi Millor Pel·lícula Panorama Documenta: ‘Lost Soul – The Doomed Journey of Richard Stanley’s Island of Dr. Moreu’ de David Gregory

Premi del Públic: ‘El Eslabón Podrido’ de Valentín Javier Diment.

 

Noves Visions

Premi Millor Pel·lícula Noves Visions One: ‘Anomalisa’ de Charlie Kaufman, Duke Johnson

Menció especial Noves Visions One: ‘Men & Chicken’ d’Anders Thomas Jensen

Premi Millor Curtmetratge Noves Visions: ‘Disco Inferno’ d’Alice Waddington exaequo amb ‘Formas de jugar’ de Gemma Blasco

Premi Millor Pel.lícula Noves Visions Plus: ‘Anabel’ d’Antonio Trashorras

Menció especial: ‘Lovemilla’ de Teemu Nikki

 

Focus Àsia

Premi Millor Pel·lícula: ‘Veteran’ de Ryoo Seung-wan

 

Anima’t

Premi Millor Pel·lícula: ‘Miss Hokusai’ de Keiichi Hara

Premi Millor Curtmetratge: ‘Voltaire’ de Jan Snoekx

Menció especial Curtmetratge: ‘The Orchestra’ de Mikey Hill

 

Midnight X-Treme

Premi Millor Pel·lícula: ‘Bound to Vengeance’ de José Manuel Cravioto

 

Méliès d’Argent

Premi Millor Pel·lícula Europea S.O.F. Sitges 48: ‘Le Tout Nouveau Testament’ de Jaco Van Dormael

Premi Millor Curtmetratge Europeu S.O.F. Sitges 48: ‘Graffiti’ de Lluís Quílez

 

Blood Window

Premi Millor Pel·lícula Blood Window: ‘Los parecidos’ de Isaac Ezban

 

Brigadoon

Premi Millor Curtmetratge Brigadoon: ‘Caradecaballo’ de Marc Martínez Jordan

 

Phonetastic

Premi Millor Curtmetratge: ‘Blackout’ de Sylvain Certain

 

Sitges Cine365 Film

Premi Sitges Cine365 Film: ‘Caradecaballo’ de Marc Martínez Jordan exaequo  amb ‘Zero’ de David Victori

cinemafestivalFestival de Sitgespremissitgesthe final girlsthe invitation

Escenaris

Amb entrades exhaurides fa gairebé dos mesos, CANETROCK consolida el seu èxit rotund amb 23.000 assistents

09/07/2018
Cinema

Sang i pits

30/09/2010 02:05
Escenaris

“A la burgesa”, una comèdia musical d’època basada en un relat curt d’Arthur Schnitzler, propera estrena del Teatre Akadèmia

03/03/2015
Música

“El tiempo que guardé”

24/11/2015

Exposició retrospectiva de Quim Corominas, «Corominas, 50 anys d’art»

La mostra, comissariada per Sebastià Goday, presenta més de 150 obres de l'artista

Redacció.- Quim Corominas (Sarrià de Ter, 1951), de formació autodidacta, ha combinat durant anys la creació visual i la docència artística a Girona. La Fundació Casa de Cultura de la Diputació de Girona, la Fundació Fita i la Fundació Rafael Masó presenten una exposició múltiple, de 150 peces, amb obra de gran format a les sales […]